06 gru Jak Napisać CV? Poradnik Kandydata, cz 2
Postanowiłeś zmienić pracę. O tym, kiedy warto to zrobić traktuje pierwszy wpis cyklu “poradnik kandydata”. Kolejnym krokiem jest napisanie, lub aktualizacja CV. Nie musi to być trudne, ani czasochłonne. Odkładanie tej czynności “na wieczne jutro” powoduje, że zmiana na lepsze w życiu zawodowym się nie wydarza i tkwisz w niesatysfakcjonującej sytuacji. Poniżej zebrałem trochę wskazówek, wynikających z mojego doświadczenia rekrutera. Mam nadzieję, że pomogą Ci szybko i sprawnie przebrnąć przez etap przygotowania CV.
Jak zatem powinno się pisać CV? Moim zdaniem: krótko, zwięźle i na temat.
Proponuję popatrzeć na swój życiorys bardziej jako na tekst marketingowy, niż jak na formalny dokument. Jaka jest istota przekazu marketingowego? Przekonanie adresata, że masz rozwiązanie jego problemu, odpowiedź na jego potrzebę. Jak pisze Seth Godin, “ratownik nie musi sprzedawać swoich usług tonącemu”.
CV piszesz po to, żeby przekonać osoby, które będą je czytać, czyli rekrutera i twojego potencjalnego managera, że potrafisz rozwiązać ich problem. Jeśli jesteś odpowiednim człowiekiem na właściwe miejsce, zadaniem CV jest jednoznacznie ich o tym przekonać. Ich reakcją powinno być poczucie ulgi i natychmiastowe uruchomienie kolejnych etapów procesu rekrutacji, czyli zaproszenie Cię na rozmowę.
Przyjrzyjmy się zatem potrzebom, na które Twoje CV ma odpowiedzieć:
Potrzeby managera:
- manager szuka osoby, której będzie mogła lub mógł zaufać, że weźmie od niego/niej część pracy i pomoże zrealizować cele, z których jest rozliczany przez organizację. Manager szuka w CV potwierdzenia, że będziesz w stanie wykonać dobrze i samodzielnie swoje zadania, lub że masz potencjał szybko się ich nauczyć.
Potrzeby rekrutera:
- rekruter potrzebuje zamknąć stanowisko, ponieważ zależy od tego ocena jego pracy (KPI) i premia. Rekruter szuka w CV elementów, które przekonają managera, że warto zaprosić Cię na rozmowę, zbieżności pomiędzy informacjami które sam dostał (opis stanowiska, briefing) a tymi zawartymi w CV.
Zakładając, że uważasz że jesteś w stanie sprostać wymaganiom stanowiska na które aplikujesz, na czym warto się skupić, pisząc CV, żeby przekonać o tym osobę, która będzie je czytać?
Moim zdaniem:
- Zadbaj o prostą i przejrzystą strukturę
- Opisz, co robiłeś na poszczególnych stanowiskach w swojej karierze
- Opisz wyczerpująco wszystko, co niezbędne (i pomiń to, co zbędne)
Przyjrzyjmy się po kolei wszystkim tym wskazówkom.
- Zadbaj o prostą i przejrzystą strukturę, ułatwiającą nawigację
Warto pomóc jak najszybciej podjąć managerowi i rekruterowi decyzję, czy warto Cię zaprosić na rozmowę, ułatwiając szybkie znalezienie potrzebnych informacji. Można w tym celu posłużyć się jednym ze znanych szablonów (profil linkedin, europass), ale nie jest to konieczne. Wystarczy, że wyraźnie wyodrębnione będą poszczególne sekcje i łatwo będzie prześledzić historię doświadczenia.
Z doświadczenia wiem, że wielu rekruterów i managerów przegląda CV w następującej kolejności:
- obecne doświadczenie (opis)
- historia doświadczenia
- edukacja, szkolenia, certyfikaty.
Warto im to ułatwić. Najbardziej wartościowe informacje dla większości rekruterów i managerów znajdują się w opisie obowiązków na Twoim obecnym stanowisku. W następnej kolejności prześledzą oni wstecz przebieg Twojej kariery, następnie sprawdzą takie elementy jak edukacja, certyfikaty, jeśli odpowiadają kluczowym wymaganiom. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego – w pierwszej kolejności sprawdzą Twoją edukację, certyfikaty, dodatkowe szkolenia, umiejętności językowe – cokolwiek, co podpowie, że masz predyspozycje, żeby szybko nauczyć się tej pracy.
Jeśli posiadasz certyfikat, który jest kluczowy dla stanowiska, lub dla zmiany kwalifikacji (na przykład przekwalifikowujesz się na Scrum Mastera i masz PSM 1) wymień go na samej górze, po danych osobowych, najlepiej kopiując logo. Jeśli nie – zacznij od historii zatrudnienia, napisanej w odwrotnej chronologii,
To, co wpisujesz w sekcji “umiejętności” powinno znaleźć swoje potwierdzenie w opisach konkretnych doświadczeń.
Jeśli chodzi o nazwy stanowisk, proponuję trzymać się ogólnie przyjętych form (Java Developer, SCRUM Master, Architect) i nie kazać nikomu niczego się domyślać. Pozwól rekruterowi i managerowi jak najszybciej znaleźć to, czego szukają. Może warto skorzystać z google trends i porównał najczęściej wyszukiwane frazy, przy kilku alternatywnych nazwach Twojego stanowiska? W tym przypadku kreatywność nie działa na naszą korzyść.
Pamiętaj o edycji i zapisie pliku. Nic nie może się “rozjeżdżać”. Zawsze wysyłamy CV w pliku .pdf, żeby wyświetlał się tak samo, niezależnie od programu, w jakim zostanie otworzony.
Możesz wyeksportować do pliku pdf Twój profil z Linkedin, jeśli wypełnisz wcześniej wszystkie sekcje związane z doświadczeniem według wskazówek umieszczonych poniżej.
2. Napisz co robiłeś na poszczególnych stanowiskach w swojej karierze
Obowiązki na kolejnych stanowiskach najlepiej opisywać, podając konkrety i liczby. Zarządzanie ludźmi? Napisz jak duże to były grupy. Project management? Napisz, jak duże były budżety i zespoły realizujące projekty. Wdrażałeś duży system? Napisz, dla ilu użytkowników końcowych.
Sprzedawcom proponuję podać kwoty, targety i stopień realizacji targetów z kilku poprzednich lat.
W CV programisty, architekta IT lub technicznego lidera powinno znaleźć się sporo szczegółów realizowanych projektów:
- stos technologiczny
- architektura (monolit, mikroserwisy)
- narzędzia
- metodyki
- klient (branża, wielkość)
- Twoja rola w projekcie (jeśli zadania dzieliły się na przykład na projektowanie architektury, techniczne zarządzanie zespołem i pisanie kodu – warto napisać ile % czasu zajmowało każde z nich).
Spotkałem się z opiniami z różnych szkoleń, że opisując poszczególne doświadczenia warto zrobić to w formie dokonań lub zrealizowanych celów, posługując się formułą SMART. Pewnie warto, jeśli Ci to odpowiada, z drugiej strony moim zdaniem zastosowanie opisanych wyżej wskazówek powinno być całkowicie wystarczające.
3. Opisz wyczerpująco wszystko, co niezbędne (i pomiń to, co zbędne)
Długość CV jest mniej istotna. Pokutuje mit, że CV powinno być nie dłuższe niż jedna strona – proponuję Ci o tym zapomnieć. Moim zdaniem CV powinno być tak długie, żeby zmieściło się w nim wszystko co istotne, natomiast napisane zwięzłym językiem faktów i klarowne w formie. Ważne, żeby łatwo dało się “objąć” całość doświadczenia i nie szukać długo potrzebnych informacji. Warto zadbać o spójność graficzną i edycyjną (wyróżniające się daty, nazwy klientów i poszczególnych stanowisk). Jak chodzi o formaty dat doświadczeniu, sugeruję podawać rok i miesiąc.
Cel zawodowy proponuję podać tylko jeśli ma to sens, na przykład w sytuacji, kiedy mając kilkanaście lat niezwiązanego z IT doświadczenia chcesz się przebranżowić na Scrum Mastera. Jeśli Twoja ścieżka rozwoju jest mniej więcej standardowa pisanie ogólników typu “ciągły rozwój, żeby zapewnić jak największą wartość klientom firmy” wytworzy tylko szum informacyjny.
Certyfikaty – warto wymienić wszystkie związane z pracą której szukasz, natomiast wyeksponować wybrane (umieszczając je u góry pierwszej strony), jeśli ma to uzasadnienie (np. chcesz się przebranżowić i zrobiłeś certyfikat w tym zakresie). Jeśli chodzi o szkolenia, również proponuje wymienić wszystkie związane z pracą której szukasz (czyli jeśli jest to IT, wymieniasz te związane z IT, jeśli Twoje stanowisko wymaga kontaktu z klientem, a Ty masz szkolenie z marketingu lub sprzedaży, też warto je wymienić.
Umiejętności/skills – warto umieścić taką sekcję, i wymienić tam twarde, techniczne umiejętności. Proponuję Ci potraktować to jako formę podsumowania, najważniejsze miejsce, w którym powinny się znaleźć, to opisy doświadczeń, gdzie są one zagnieżdżone w konkretnym kontekście.
Zawsze umieszczaj znajomość języków obcych. Tutaj wypisz wszystko, dodając ogólnie przyjęte oznaczenia poziomów (np. advanced, proficient, native, lub B2, C1, itd…) oraz wszystkie potwierdzające je certyfikaty.
Sekcja zainteresowania: pewnie, że można umieścić. Nie każdy jednak tam zajrzy.
Zdjęcie jest elementem, który moim zdaniem zdecydowanie można pominąć. To konkretne informacje o Twoim doświadczeniu, edukacja i pomysł jaki masz na siebie powinny mówić za siebie.
Sugerowałbym też zacząć podawać w CV następujące elementy:
- oczekiwania finansowe (widełki)
- okres wypowiedzenia (dostępność).
Powszechne stosowanie tej praktyki wiele uprości. Zwłaszcza w czasach, w których powszechnie (przynajmniej w IT) podawane są widełki w ogłoszeniach.
Warto też wspomnieć o pisaniu CV “pod” konkretne oferty. Moja wskazówka jest taka, żebyś postarał się stworzyć dokument na tyle ogólny, aby dobrze reprezentował Cię wszędzie – oszczędzisz wtedy czas. Jeśli masz dużo doświadczenia w obszarach, które w ogóle nie są związane merytorycznie z ofertami na jakie aplikujesz, podsumuj je krótko, nie poświęcając im cennego miejsca. Możesz np. napisać “2007-2014: zajęcia niezwiązane z IT”. Albo ogranicz się do dat i nazw stanowisk, bez opisów obowiązków. Prac dodatkowych proponuję nie wymieniać, chyba że doświadczenie z nich płynące jest bezpośrednio związane z pracą, która Cię interesuje.
W IT w większości procesów rekrutacyjnych będzie wystarczyć angielska wersja językowa, CV w języku polskim jest opcjonalne.
Ostatnia wskazówka – pisz zawsze prawdę. Jeśli nie pamiętasz dokładnie dat poszczególnych etapów zatrudnienia – sprawdzaj je na świadectwach pracy. Jeśli ta sama firma zatrudniła Cię na staż i przeszedłeś przez kolejne szczeble drabinki, żeby awansować na managera – dokładnie opisz wszystkie etapy. Wiele firm zleca zewnętrznym firmom “background check”, gdzie między innymi weryfikowana jest prawdziwość informacji w Twoim CV. Background check rozpoczynany jest za Twoją zgodą, zazwyczaj po pozytywnym zakończeniu procesu rekrutacji. Szkoda by było w takim momencie zmarnować cały wysiłek przez niedopatrzenie, czy nieścisłość w CV.
Mam nadzieję, że lektura tego wpisu pomoże Ci się “odblokować” i szybko napisać CV. Lub udoskonalić to, które już masz. Może po prostu zobaczysz, że dysponujesz wystarczająco dobrym CV, i nie ma na co czekać, trzeba zacząć je wysyłać?
Gdzie wysłać CV? Gdzie szukać ofert, jak je czytać i zdecydować o tym, czy warto aplikować? O tym przeczytasz w kolejnym wpisie w cyklu “poradnik kandydata”.
No Comments