Planujesz karierę w IT? Poznaj najbardziej rozwojowe obszary i stawki na nich.

Security, DevOps, Cloud, back-end development? Rynek IT kusi wysokimi stawkami i bezpieczeństwem zatrudnienia. Powszechnie uchodzi za najbardziej “gorący” obszar rynku pracy, zarówno dla planujących rozpoczęcie kariery jak i jej zmianę.

Jak każdy tak duży obszar rynku pracy, rynek IT nie jest jednorodny. Które segmenty branży za parę lat przestaną istnieć a które wciąż oferować będą stabilne zatrudnienie za atrakcyjne stawki?  W naukę których języków programowania i technologii warto zainwestować swój czas już teraz? 

Przeanalizowałem dla Was raport przygotowany przez analityków banku Pekao i dotyczący kondycji rynku IT w 2020 roku, który ukazały się w pierwszym kwartale 2021 roku. 

Sektor okazał się być jednym z najbardziej odpornych na kryzys wywołany Covid-19. Dlaczego? Przyczynę przypisuje się przyspieszeniu transformacji cyfrowej, na co składa się:

  • praca zdalna
  • zakupy w internecie
  • rozrywka domowej

Polski rynek IT charakteryzuje się bardzo silną obecnością kapitału zagranicznego (ponad połowa udziału zagranicznych firm w przychodach!) – praktycznie każdy pracodawca wymaga znajomości języka angielskiego.

Inną wyróżniającą cechą jest duża obecność małych i średnich przedsiębiorstw funkcjonujących w specjalistycznych niszach obok dużych przedsiębiorstw (czyli, np. jeśli ważne są dla Ciebie elastyczność i samodzielność, jest duża szansa, że znajdziesz coś dla siebie).

Rynek jest stosunkowo mało nasycony. Polska plasuje się daleko w większości rankingów mierzących poziom cyfryzacji firm i gospodarstw domowych (indeks DESI 2020: Polska 45, EU-28 53, Finlandia 72). To niskie nasycenie rynku, zwłaszcza w sektorze MŚP przekłada się na duże możliwości rozwojowe krajowych firm IT.  Czyli – liczba ofert pracy powinna rosnąć, zwłaszcza w pewnych niszach, o których piszę w dalszej części artykułu.

Obserwuje się rosnącą aktywność w zakresie fuzji i przejęć zarówno ze strony inwestorów branżowych jak i funduszy Private Equity – wszystkie wyżej wymienione fakty przemawiają za tym, że rynek IT w Polsce będzie rósł i ofert na nim będzie coraz więcej. 

Inną cechą charakterystyczną jest bardzo wysoki poziom i szybki wzrost płac. Koszty pracy wciąż pozostają znacząco niższe od krajów zachodnioeuropejskich, co, przy relatywnie wysokiej jakości pracy pozostaje źródłem przewagi konkurencyjnej. Absolwentów wyższych uczelni technicznych jest za mało w stosunku do potrzeb, wielu wybiera pracę na rynkach zagranicznych, coraz częściej nie wyjeżdżając nawet z kraju, co umożliwia rosnący na świecie trend pracy zdalnej.

Które segmenty rynku IT będą rosły najszybciej i pojawi się w nich największa ilość ofert pracy

Największego potencjału rozwojowego dopatruje się w trzech niszach:

  • chmura (cloud services)
  • bezpieczeństwo IT
  • gry video.

Dodatkowo, ponadprzeciętny wzrost przewiduje się w segmentach: 

  • oprogramowania na licencjach własnych
  • oprogramowania na zamówienie, 
  • partnerów technologicznych firm trzecich oferujących oprogramowanie na zamówienie.

Chmura obliczeniowa – Prognozuje się 15-20% wzrost średnioroczny rynku na przestrzeni najbliższych 10 lat. Branża jest jednym z głównych beneficjentów Covid.

Rynek bezpieczeństwa IT globalnie rosnie w tempie 10% rocznie, wciąż 3/4 firm w stopniu co najwyżej średnim dba o bezpieczeństwo swoich systemów. Polska należy do krajów będących coraz częstszym celem ataków hakerskich

Rynek gier video jest bardzo rozdrobniony  – funkcjonuje na nim dużo małych graczy. Krajowi developerzy wyrobili sobie wysoką opinię na światowym rynku ze względu na wysoką jakość produkcji. Branża jest sporym beneficjentem Covid.

Oczekuje się, że, segment oprogramowania na licencjach własnych (firmy produktowe) będzie się rozwijał co najmniej tak szybko, jak cały rynek IT.  Tzw software houses, czyli firmy oferujące oprogramowanie na zamówienie mają duży długoterminowy potencjał rozwojowy, wynikający z rosnącej roli nowoczesnych firm wymagających specyficznych rozwiązań IT. 

Wiemy już coś o rozwojowym poszczególnych nisz i segmentów, czyli o pewności zatrudnienia dla osób posiadających konkretne umiejętności. Jakie jednak obowiązują w nich stawki? O tym przeczytacie w kolejnym wpisie. Stay tuned !

No Comments

Post A Comment